Māla ķieģeļus varētu salīdzināt ar labu vīnu – ar laiku tas nevis noveco, bet paliek arvien skaistāks un vērtīgāks. Arī pēc desmit vai pat simtiem gadu ķieģeļu mūra mājas nezaudē savu aktuālitāti, tā visos laikos izskatījās un izskatīsies klasiski un moderni. Kā rāda vēsture, pirmie pieminējumi par ķieģeļa mājām ir atrodami pat 10 000 gadu senā vēsturē. Dažādas ķieģeļu būvniecības tradīcijas tiek piekoptas arī mūsdienās un dažās pozīcijās pat ir parākas par daudziem citiem moderniem apdares un būvniecības materiāliem. Protams, modernās māla sagatavošanas un ķieģeļu ražošana ir stipri mainījušās un tika pilnveidotās, sasiedzot gandrīz ideālās pozītīvas īpašības: ilgmūžība, augsta mehāniskā izturība, augsta ugunssdrošības pakāpe. Tas ir iespējams pateicoties ražošanās un apdedzināšanas procesam 1000 grādu temperatūrā. Un neskatoties uz mūsdien materiālu daudzveidi, māla ķieģelis joprojām ir 100% dabisks un videi draudzīgs materiāls. To varētu vienkāršot ar formūlu: uguns + zeme + ūdens + gaiss = ķieģelis.

Latvijas tirgū jūs varat atrast dāžadu ražotāju māla ķieģeļus: no Beļģijas, Igaunijas, Somijas vai citām valstīm. Izvēloties ķieģeļus mājas būvniecībai, telpu, ārsienu vai kamīnu apdarei ir svarīgi pirms pirkšanas tos aplūkot un novērtēt klātienē. Lai arī kāda būtu jūsu izvēle ir svarīgi atcerēties: mājas kalpop samniekam, nevis otrādi.

Māla ķieģeļi pirmajā acu mīrklī neatklāj savu pievienotu vērtību un citiem var šķīst, ka materiāls ir pārvērtēs, jo to cena ir samēra augsta. Tomēr skatoties ilgtermiņā māla ķieģeļa izmantošana ir vieglāk novērtējama. Salīdzinājumā ar citiem būvniecības un apdares materiāliem sākotnējais ieguldījums ķieģeļa mūra ierīkošanai var būt patiešām lielāks par parējiem materiāliem, taču jau pēc pirmajiem ekspluātācijas gadiem jūs pamanīsiet, ka ķieģeļu mūris sāk sevi atpelnīt. Tā pretstātā fasādei ar dekoratīvo apmetumu, ķieģeļa fasādei nav nepieciešams remonts, to uzturēšāna neprasa lielās izmaksas, jo to nāv periodiski jāatjauno vai jāpārkrāso. Lai cik paaudzes neapdzīvotu māju, ķieģeļu siena vienmēr izskatīsies skaisti un estētiski.

Droši vien jūs jau esat pamanījuši, ka ķieģeļi nav vienādi un ir pieejami dažadās formās, krāsās utt. To daļēji ietekmē gan māla sastāvs, gan ražotājvalsts tradīcijas. Piemēram, Vācijā, Somijā un Igaunijā ir populārās stingras un precīzas ķieģeļu formas. Beļģijas ražotāji uzskata, ka ķieģeļu mūrim jāizskatās vecam un senatnīgam, tāpēc bieži jūs redzēsiet ķieģeļus ar mazāk regulārām līnijām, apdilušus vai apdrupušus. Savukārt Igaunija ir slāvena ar roku darbā veidotiem ķieģeļiem, jo tie tiek veidoti metot mālu veidnēs ar rokām. Tā rezultātā ķieģeļi atšķiras ar īpatnēju sānu virsmas faktūru, tās liekta līnija atgadinā „smaidiņa“ formu. Protams, šādi ķieģeli ir dārgāki par rūpnieciski gatavotiem, tomēr tiem piemīt īpaša aura.

Pateicoties plašai ķieģeļu daudzveidībai jums nav pamat domāt, ka dekoratīvo ķieģeļu mūris ir kaut kas konservatīvs vai neizteiksmīgs, tieši pretēji – mūris ir īstā vieta, kur var ļauties savai fantāzijai. Jūs varat izmantot dažāda izmēra vai krāsas ķieģeļus. Tā Latvijā ražotie ķieģeļi atšķīrās ar sarkano krāsu, Igaunijas ķieģeļiem piemīt zili zaļais tonis, bet Vācijā un Somijā dominē krēmkrāsas. Un tieši tas arī ir viens no faktoriem, kas nosaka šo ķieģeļu popularitāti. Līdzīga ķieģeļu izgatavošanas tehnoloģija ir Beļģijā ražotajiem ķieģeļiem. Ķieģeļu apdare padara skaistāku un estētiski pievilcīgu jebkuru māju. Dekoratīvo ķieģeļu mūris nebūt nav konservatīvs un neizteiksmīgs ķieģeļu rindu salikums; gluži otrādi - ķieģeļu mūris ir īstā vieta, kur ļaut vaļu radošai fantāzijai, veidojot interesantas, krāsainas un atraktīvas fasādes. Jebkurai fasādei dzīvīgumu piešķirs piemēram, Beļģijā ražotie ķieģeļi, kuri nav līdz pilnīgumam perfekti noslīpēti ne vien izmēros, bet arī krāsās – tie mēdz būt mazliet gaišāk, mazliet tumšāki, arī raibi un pat divkrāsaini. Zīmīgi, ka ķieģeļu krāsa ne vienmēr atkarīga no māla sastāva, bet arī no apdedzināšanas procesa – daudzas krāsas tiek panāktas, to dažādi regulējot. Protams, krāsu izvēli un toņu individualitāti daudzējādā ziņā nosaka arī māla atradnes atkarībā no to ģeogrāfiskā izvietojuma - piemēram, Latvijai raksturīgāks ir sarkanais māls, Igaunijas mālam piemīt zili zaļais tonis, savukārt, Vācijā un Somijā plašāk pieejams ir krēmkrāsas māls.

Dažas padomes ķieģeļu mūra veidošanai: spēlējiet ar joslām, izmantojot dažāda izmēra ķieģeļus, vai novietojiet tos stateniski. Savdabīgu efektu piešķirs mūra reljefs ar ķieģeļu rakstu vai rindu izcelumu. Vai izmantojot atšķīrīga toņa mūrjavu. Palīdzīgu roku jums sniegs arhitekts vai dizaineris.