Koka karkasa mājas
Koka māju būvniecība ir zināma jau paaudžu paaudzēs. Nevienam nav noslēpums, ka tieši šāda māju būvniecība ir veselībai nekaitīgākā un dabiskākā. Tā ietver sevī arī citas priekšrocības: teicamu siltumizolāciju, ātru būvniecību, zemas celtniecības un ekspluatācijas izmaksas. Koka māju var būvēt pat ziemas apstākļos.

Koka mājām ir ilgs mūžs, un tajās vienmēr ir patīkami uzturēties. Daudzviet pasaulē koka mājās dzīvo vairākus gadu desmitus, nododot tās kā mantojumu nākamajām paaudzēm. Viens no labāk zināmajiem un iecienītākajiem privāto māju celtniecības veidiem visā pasaulē ir koka karkasu mājas. Šī iemesla dēļ arī Latvijā arvien pieprasītāka kļūst tieši šādu privātmāju buvniecība.

Vadoties pēc rūpīgi izstrādāta projekta, tiek izgatavotas koka karkasa mājas sastāvdaļas: sienas, pārseguma un jumta paneļi. Tie sastāv no koka karkasa, kuru pilda ar siltumizolācijas materiālu, un vēlāk tas viss tiek apšūts no abām pusēm. Ražošanas process ir precīzs un korekts. Gadalaiki vai laikapstākļi nekādi neietekmē un netraucē rūpnīcas rašošanu. Šī iemesla dēļ ražotāji vienmēr ir pārliecināti par kvalitāti un uztur pilnu kontroli pār kvalitatīvu produkcijas sagatavošanu.

Produkta priekšrocības


Ir iespējams saglabāt komfortu mājās, netērējot milzīgus līdzekļus mājas uzturēšanai. Aukstā ziemā ir silti, vasarā ir, kur patveries no saules svelmes. Neatkarīgi no gadalaika un laikapstākļiem mājās ir jājūtas labi. Uzņēmumi, kas ražo koka karkasa mājas var apmierināt šīs vajadzības. Kompānijas būvē koka karkasa mājas, kas atbilst augstākajiem standartiem būvniecībā un patērētāju ekonomiskajām prasībām.

Skandināvijā, Dienvidzemēs un citās valstīs uzņēmumi ir guvusi atzinību. Būvējot šīs koka karkasa mājas, tiek piemeklēti un izmantoti kvalitatīvākie materiāli. Darbus veic augsti kvalificēti celtnieki, kuri ir lietpratēji savā jomā. Uzņēmumumu celtās mājas kalpos gadiem ilgi un varēs tikt nodota no paaudzes paaudzei.

Būvniecības ātrums, siltumnoturība un iespējas variēt ar iekšējo un ārējo apdari ir koka karkasa majas priekšrocības salīdzinājumā ar cita veida mājām. Un tas viss pie salidzinoši zemākajām izmaksām, kas viennozīmīgi padara koka karkasa mājas par izdevīgu un patīkamu izvēli.

Faktori, kādēļ koka karkasa mājas ir tik izdevīgas:


Zemākas būvniecības izmaksas, minimālas uzturēšanas izmaksas.
Cita veida metodes un tehnoloģijas, kas ir sastopamas būvniecībā, ir ar daudz augstākām izmaksām nekā koka karkasa mājas būvniecība. Izdevīgums slēpjas tajā, ka ir iespēja ietaupīt uz būvmateriāliem, kā arī izpildes termiņš ir īsāks, kas samazina būvniecības darbu izmaksas. Ja tiktu būvēta bloku vai ķieģeļu māja, tad lietderīgās platības mājā būtu daudz mazāk.
Tā kā, būvējot koka karkasa māju, tiek izstrādāta laba siltuma izolācija, tad mājas uzturēšana ir daudz lētāka. Pateicoties labai situmizolācijai, apkures izdevumi ir minimāli un ziemā vienmēr ir silti un patīkami. Latvijas apstākļos būtu nepieciešams uzbūvēt vairāk nekā 50 cm biezu mūra sienu, lai tā varētu siltumnoturībā līdzināties 20 cm biezai koka karkasa dzīvojamās mājas sienai. Tā kā siltumizolācijas rezultātā koka karkasa mājas siltuma zudums ir daudz mazāks un ir izmantots mazāk dabas resursu mājas apkurei, tad tās dēvē par ekoloģiskajām mājām.

Termiņš, kurā tiek uzbūvēta koka karkasa māja, ir īss. Tehnoloģiju attīstība ir nonākusi līdz tādam līmenim, ka no celtniecības uzcelšanas brīža līdz iespējai dzīvot tajā ir nepieciešami tikai trīs mēneši.

Šī tehnoloģija ļauj atrast jebkādus arhitekūras risinājumus. Ir iespēja piemērot jebkuru pasūtītāja ideju reālajām iespējām. Šie uzņēmumi ir strādājuši ar visdažādākajiem mājas karkasu projektiem. Koka karkasa mājas ārējā apdare var būt jebkāda, ir tikai jāļauj vaļa fantāzijai. Viss ir atkarīgs no pasūtītāja vēlmēm un finansiālajām iespējām. Ārēji māja var izskatīties kā vien pasūtītājs vēlas – gan kā ķieģeļu, gan kā koka māja.

Gadalaiks neietekmē to, kad veikt būvniecību. Tas var notikt gan ziemā, gan vasarā. Tieši koka karkasa mājas celtniecības tehnoloģijas nodrošina šādu iespēju.

Viegla konstruksija. Tas ir iemesls, kāpēc nav jāgaida ilgs periods, lai sāktu ievākties jaunuzceltajā koka karkasa mājā. Māja “nenosēžas”, jo šai mājas koka karkasam ir ļoti viegla konstrukcija. Tā atkal ir priekšrocība, salīdzinot ar betona, ķieģelu vai bloku mājām.

Vienkārši būvējami pamati. Tā kā koka karkasa mājai ir viegla konstrukcija un uz pamatiem negulst milzīgs svars, tad nav nepieciešami tik milzīgi pamati kā, piemēram, bloku mājām. Tas ir daudz izdevīgāk, jo nav jāmaksā par papildus materiāliem, darbaspēku un transportu.

Tā ka koka karkasa mājai nav smagnēji pamati un arī pats karkass ir viegls, tad tas ir labākais variants vietās, kur ir seismiski aktīvas teritorijas. Lai gan tas nav tik aktuāli Latvijā, bet ir jāņem vērā, ka jebkurā gadījumā izturīgākas mājas kalpo daudz ilgāk.

Ilgais kalpošanas laiks. Jau senā pagātnē Skandināvijas valstīs, Japānā, ASV un Kanādā bija aizsākta koka māju būvniecība. Laika gaitā tika krāta pieredze un pilnveidotas būvniecības tehnoloģijas. Ir valstis, kur atrodamas ļoti senas koka karkasa ēkas, piemēram, Vācijā ir 800 gadus vecas šāda tipa mājas. Tas ir pierādījums šo ēku ilgmūžībai. Tās var nokalpot ilgāk par pilnu gadsimtu, ja ir veikta īpaša apstrāde un karkass ir kvalitatīvi noslēgts.

Lai būvētu koka karkasa mājas, tiek izmantoti ekoloģiski un videi nekaitīgi materiāli. Materiāli celtniecībai ir nodrošināti pret pūšanu, mitruma uzsūkšanu un degšamu. Kā arī, dzīvojot šajā mājā, ir jāparērē mazāk resursu tās uzturēšanai.

Valstīs, kur ir citādākas sociālās vērtības, ugunsgreka laikā galvenais ir tas, ka neviens nav cietis. Latvijā lielu uzmanību pievērš arī radītajiem zaudējumiem, ir ļoti svarīgi, cik daudz cietis ir īpašums un vērtīgā iedzīve. Ja deg māja, un tā ir būvēta no koka, tad ir zināma pieredze, ka māja nesabrūk tik ātri kā metāla konstrukcijas vai betona konstruksijas māja. Metāla konstrukcijas mājas ugunsgrēka gadījumā kļūst īpaši nedrošas. Metāla sijas pie lielas temperatūras sāk ļodzīties un deformēties, kā rezultātā var sabrukt 15 – 20 minūšu laikā. Glābēji var nepaspēt evakuēt ēku un glābt cilvēkus. Savukārt koks sākumā tikai apdeg un pārvēršas par oglēm, lēnāk zaudējot savas balsta funkcijas. Minūtē degšanas procesā apogļošanās ātrums ir 0,7 mm. Tas nozīmē, ka no visas biezās sijas minūtes laikā nodeg tikai nepilns centimetrs. Tas pierāda, ka glābējiem ir vairāk laika, lai evakuētu cilvēkus, un cilvēkiem ir varāk laika, lai izkļūtu no šādas degošas ēkas.

Pēc laika gaitā apkopotās informācijas, var secināt, ka lielākoties ugunsgrēkos cilvēki saindējas un mirst ieelpojot kaitīgos dūmus, nevis ciešot no konstrukcijas sabrukšanas. Koka degšanas laikā izdalītie degšanas produkti nav tik kaitīgi, salīdzinot, piemēram, ar metāla konstrukcijām. Visbiežāk ugunsgrēka cēlonis ir iekštelpu aprīkojuma aizdegšanās, piemēram, aizkari, dīvāni, paklāji. Šo degšanas produktu izdalītie dūmi ir ļoti indīgi. Tā kā koka karkass slēpjas zem apdares materiālu slāņa, tad pašam kokam nav iespējamas tiešas saskares ar uguni, tās ir rūpīgi aizklātas. Materiāli mūsdienās tiek apstrādāti ar īpašiem, dabai draudzīgiem līdzekļiem, kas ir ugunsdroši un liesmas slāpējoši. Šobrīd arī jumti tiek veidoti no tādiem materiāliem, kas ir veidoti no ugunsdrošiem materiāliem, lai blakus ēkas ugunsgrēka gadījumā, liesma nedraudētu bojāt blakus ēku.

Laiku laikos cilvēkiem svarīgākais ir justies droši. Lai tas tā būtu, Jūsu koka karkasa mājas būvniecības darbus ir jāveic tādai firmai, kam varētu uzticēties. Klientiem ir jābūt apmierinātiem ar savu izvēli, īpaši, ja runa iet par tik nopietnu ieguldījumu nākotnē, tādēļ jāizvēlas profesionāla kompānija, kas pilnībā spēs nodrošināt klienta vajadzības un sapņus pārvērst īstenībā.