Koka paneļu mājas

Koka paneļu mājas mūsdienās ir populārākais individuālās apbūves veids Rietumeiropā un Skandināvijā, proti, reģionos, kur klimatiskie un dabas apstākļi, arī pasūtītāju gaume un praktiskās prasības ir līdzīgas kā Latvijā. Koka paneļu māju celtniecība ir kvalitatīva un ātra, kas ir ļoti būtiski patērētājam. Ārējie vides apstākļi neietekmē šo koka paneļu māju materiālu izgatavošanu. Ražošanas process notiek rūpnīcās, cehos. Šāds izgatavošanas process notiek gan tipveida, gan individuālajiem projektiem. Tas garantē kvalitāti, ātrumu un efektīvu materiālu izmantošanu.

Koka paneļu māju priekšrocības


Ir iespēja variēt ar pamatu konstrukcijām. Atbilstoši inženierģeoloģiskajiem apstākļiem, mājas projektam tiek noteikts visatbilstošākais pamatu veids. Ir pieejami dažādu veidu pamati, kuri tiek pielāgoti atbilstoši vajadzībām, piemēram, armēti pamati, plātņu pamati, betona pamati, putuplasta pamati, skrūvpāļu pamati, siltināti pamati, pamati ar kaltelementu pielietojumu u.c. Ir iespējams darbus paveikt ātrāk un nodrošināt daudz labāku siltumefektivitāti, jo tiek izmantotas modernākās tehnoloģijas. Tiek ieekonomēts laiks, jo pamatiem nav nepieciešamības gaidīt nosēšanos, kas būtu jādara citos gadījumos. Tā kā materiāli ir jau izgatavoti rūpnīcās, tad tiek samazināts laiks, kas jāpatērē būvlaukumā elementu montāžai, kur būtu jāizmanto smagā tehnika. Šeit ir redzami divi pozitīvi aspekti: tiek saudzēta vide un projekta kopējās izmaksas samazinās. Koka paneļu māju ir iespējams uzcelt trīs mēnešu laikā, bet tas atkarīgs no mājas lieluma un patērētāja prasībām.

Koka paneļu ēku ekspluatācija, drošība un ekoloģiskums


Šī tipa mājas ir ekonomiski izdevīgākas nekā citu veidu celtnes. Tās ekspluatēšanas un būvniecības izdevumi ir krietni mazāki kā citām mājām. Tad, kad laukā ir auksti, šeit, neatkarīgi no apkures veida, vienmēr ir patīkami silti, ar patīkamu mikroklimatu. Šo ēku celtniecībā tiek ievērotas visas Eiropas Savienības prasības un standarti. Koka paneļu mājas ir ugunsdrošas un, neskatoties un to, ka ēkas var kalpot vairākus gadu desmitus, kokgrauži, trupe un mitrums nav apdraudzējums šai mājai. Šādās mājās ir patīkami uzturēties, jo mājas materiālu dēļ saglabājas teicams mikroklimats. Ēkas, kas būvētas no koka paneļiem, nodrošina gaisa apmaiņu. Vasarā ir vēsi, bet ziemā tiek nodrošināts pastāvīgs siltums. Vide šāda veida mājās ir dabiska un neizraisa nekādas alerģijas. Mājas īpašnieki var sajust koksnes smaržu no dabiskajiem būvmateriāliem un siltumizolācijas. Būvējot koka paneļu māju, nav nepieciešami kapiāli pamati. Tas padara šo celtniecības veidu par viengo legālo iespēju būvēt ēkas vietās, kurās ir aizsargājamās dabas teritorijas, jo tur ir aizliegts veikt kapitālo celtniecību.

Koka paneļu mājas

Neskaitāmas iespejas vaidot savu īpašo mājas tēlu


Var tikt celtas tādas koka paneļu ēkas ar visdažādākajiem dizainu viediem. Koka paneļu ēkas var pielāgot jebkurai vēlmei. Var viegli variēt ar stāvu skaitu ēkai, dažādām piebūvēm, verandām, nojumēm u.tml. Stilu var izstrādāt, kā vien pasūtītājs vēlas.

Koka paneļu mājas ražošanas process:

Materiālu sagatavošana nenotiek manuāli. Informācijas nolasīšanā un attiecīgo elementu izzāģēšana ir automātiskā zāģa "STROMAB CT 600" darbs. Tas ļauj samazināt atgriezumu skaitu, ekonomējot materiālus. Tiek ieekonomēta nedaudz mazāk kā trešdaļa ražošanas laika un katrs elements pilnībā atbilst gaidītajam – tās ir galvenās priekšrocības automātiskajam zāģim "STROMAB CT 600".

Karkasa veidošana – pēc elementu izgatavošanas, tiek veidots paneļa karkass, izmantojot rasējumus un sazāģētos elementus, karkasa veidošana notiek ātri un precīzi.

Tad, kad ir izgatavoti elementi, veidots paneļa karkass. Tā kā ir pieejami visi elementu plāni, izveidot karkasu var ļoti ātri un kvalitatīvi. Tam seko trīs svarīgi etapi: siltumizolācijas un pārējā iekšējā slāņa ieklāšanas, ārējas apdares darbi un fasādes uzklāšana.

Salīdzinājumā ar cita veida māju celtniecību, šajā gadījumā ir iespējams ļoti ātri izveidot īpašu dizainu, jo tam ir nepieciešamas tikai 60 dienas, lai tiktu saražotas sastāvdaļas pilnai montāžai. Šāda tipa mājas ļauj ļoti ietaupīt enerģiju, tām ir augsta energoefektivitāte. Ja ir nepieciešams realizēt lielus projektus, tad ražošanas iestādē tiek strādāts vairākās maiņas, darba ražīgums tiek palielinat atbilstoši projekta apjomam. Ir iespējams izmantot visdažādākos ārējas apdares materiālus, kas ļauj izpausties ar jebkādām vienkāršām vai pat trakām dizaina idejām. Ogļskābās gāzes izmešu ir daudz mazāk, ražojot videi draudzīgus materiālus, arī pats ražošanas process nav ekoloģiski negatīvs.

Iemesli, kāpēc izvēlēties koka paneļu māju


Tiek izgatavots precīzs projekts, kur mājas galveno elementu (sienu, jumta lielizmēra konstrukciju, sienu) izgatavošana tiek maksimāli kontrolēta, ievērojot visus parametrus. Tādā veidā tiek ražoti precīzi elementi tālākai celtniecībai.

Latvijā ir noteiktas normas vienmērīgai izolācijai, lai saglabātu energoefektivitāti un nodrošinātu siltumu. Siltuma zuduma koeficients uz mājas kvadrātmetru ir gandrīz divas reizes mazāks nekā ķieģeļu mājām un pusotru reizi mazāks, salīdzinot ar bloku mājām.

Ārējā apdare var būt jebkāda, tā ir neierobežota. Cietā vate ar dekoratīvo apmetumu, koka dēlīši, fibrolīta loksnes ar apmetumu, ķieģelu imitācijas apdare, pusbaļķu apdare u.c. – jebkas ir iespējams.
Ir iespējam stādāt un celt māju jebkurā gadalaikā. Nav atšķirības, vai ir ziema, vai vasara, jo celtniecībai paredzētie elementi tiek ražoti rūpnieciski, kas liek nedomāt par klimatu vai laikapstākļiem.

Kā izpaužas koka paneļu mājas celtniecība


Pirmkārt, tiek būvēti pamati. Tā kā konstruksijas no SIP paneļiem ir ļoti vieglas, tad svara ziņā tiek samazināta smaguma slodze uz mājas pamatiem. Lai panāktu labākos rezultātus, izmantojot SIP paneļus, ir jāpielieto metode ar nelielu iedziļināšanu. Tas ir daudz izdevīgāks veids un šajā gadījumā ir piemērotākais, jo tiek patērēti ievērojami mazāk materiāli un darba spēku resursi. Tas viss ļauj samazināt būvniecības izmaksas un ir pasūtītājam pieejamāk.

Otrkārt, montāžas darbu uzsākšana. Kā jau tika minēts, būvdarbi var notikt jebkurā gadalaikā, tas ir vēl viens iemesls, kādēļ montāža pēc SIP tehnoloģijām ir tik izdevīga. Paneļiem ir salīdzinoši neliels svars, un strādniekiem nav problāmu strādāt pat divatā ar šiem materiāliem. Nav nepieciešama liela piepūle, lai pārnēsātu un uzstādītu šos paneļus. Process notiek šādi – bruss ir apstrādāts ar antiseptiskām vielām un tiek nostiprināts uz mājas pamatiem. Lai šo brusu droši piestiprinātu, tiek izmantotas enkura skrūves caur hidroizolācijas materiālu. Tiek izvaidots līdzens un drošs vairogs, liekot pārseguma paneļus uz pamatiem. Lai elementi tiktu pasargāti no mitruma un saglabātu savu sākotnējo stāvokli, pārseguma paneļu apakšējā mala ir jāapstrādā ar bitumena mastikas krāsu.

Treškārt, sienu montāža. Kad ir uzsākti pirmie montāžas darbi, tiem seko sienu montāža. To uzsāk ar paneļu montāžu no saliekamās mājas stūra. Pirmais panelis tiek uzstādīts ar minimālu nobīdi, kas nedrīkst pārsniegt 1,5 mm. Viss tiek pārbaudīts ar līmeņrādi. Nākamo stūra paneli 90 grādu leņķī ir jāsavieno ar anodētu pašskrūvējošu koka skrūvju palīdzību, tādā veidā veidojot hermētisku savienojumu, kuru pilda ar putu polistirola hermētiķi. Ar pašskrūvējošām kokskrūvēm tiek savienota apakšējā sienu paneļu grope, kuru novieto tieši uz savienojošās brusas. Ar brusu, kurš tiek montēts koka paneļu iekšējā daļā, tiek savienoti SIP paneļi, izmantojot "tapas-gropes” savienojumus. Montāžas putas tiek izmantotas, lai hermētiski noslegtu ar acīm neredzamus tukšumus. Tas tiek darīts, lai nerastos „aukstuma tiltiņi". Viss tiek mērīts ar līmeņrādi, lai pārbaudītu darbu precizitāti. Otrajā stāvā pārsegums tiek montēts tāpat kā pirmajā. Tur ar garām, pašskrūvējošām skūvēm tiek piestiprināts augšstāva pārsegums pie apakšstāva sienām. Piedevām tas tiek veikts, lai šai konstruksijai piedotu papildus izturību.

Ceturtkārt, jumta būvniecība. Kā jumta segumu var tāpat izmantot jebkurus zināmus jumta seguma materiālus: metāla dakstiņus, elastīgus vai dabiskus dakstiņus – nav ierobežojumu. Lai tiktu pabeigti galvenie montēšanas darbi, ir jābūvē jumts. Tā arī ir SIP standarta tehnoloģija. Šeit netiek izmantota ierastā spāru sistēma, kuru izmanto lielākoties visur būvniecībā. Tā šeit vienkārši nav nepieciešama. Uz jumtu var gult dažādi smagumi. Lielākais no tiem varētu būt sniegs. Sie koka paneļi ir pietiekami izturīgi, lai šādu smagumu izturētu. Visbiežāk izmanto brusu, kura balsta jumta konstrukciju un nes liekāko svaru. Šo brusu sauc par mūrlatu. Augšpusē uz kores sijas ar skrūvēm tiek stiprināta kores brusa pie jumta frontoniem. Tā darbojas kā pamats jumta konstrukcijai. Šeit paneļi tiek savienoti tāpat kā visā celtniecības procesā. Tā kā pašos SIP paneļos ir iestrādāta siltumizolācija, tad tvaika izolācija un cita veica siltināšana ir lieka un nevajadzīga. Tas savukārt arī ļauj ieekonomēt līdzekļus. Turklāt zem šiem paneļiem ir vienmēr silts mansards. Jumts var tikt rotāts ar jebkāda veida jumta segumiem, var izmantot jebko: elastīgus dakstiņus, dabiskus dakstiņus, metāla dakstiņus u.c.

Mājas komunikāciju ierīkošana


Koka virsmas, kuras saskaras ar ūdensvada un kanalizācijas caurulēm, noteikti tiek apstrādātas, impregnējot ar antiseptiķiem un ūdeni atgrūdošiem materiāliem. Tad, kad iepriekšējie darbi ir paveikti, jāķeras klāt ūdensvadam, kanalizācijai un elektriskajam instalācijām. Komunikācijas SIP paneļu mājā ir viegli ievietojamas un nesagādā nekādas grūtības ne celtniekiem, ne tālākajiem ekspluatētājiem, jo tās ir ārējas un viegli pieejamas. Parasti tiek ievietotas kārbas, kuras veido no OSB plāksnes, kas atļauj veikt remontus nākotnē bez lieliem postījumiem un zaudējumiem.

Ir divi varianti. Ja paneļu māja ir vienstāvīga, tad visizdevīgāk ir ievilkt ūdensvadu un kanalizāciju zem grīdas. Ja tā nav, tad ir jāieplāno vietas šahtām tā, lai, veicot kādas pārbūves vai mainot mājas plānojumu, ir vienkārša pieeja pie šahtām un līdz ar to nerastos lieki zaudējumi. Ierīkot komunikācijas SIP paneļu mājās ir ļoti ērti un ekonomiski. Tiek padomāts par visu. Visur, kur kokam nākas būt saskarē ar ūdeni, ir piemeklēti īpaši pasākumi, šo koku apstrādājot ar antiseptiķiem un materiāliem, kas atgrūž mitrumu.

Apdares neierobežotās iespējas


Apdare koka paneļu mājām var būt visdažādākā. Gluži tāpat kā citu tipu mājas, koka paneļu mājām var tikt izmantota ķieģeļu, dabīgā akmens, apmetuma, krāsas vai akmens veida flīžu apdare. Vēl viena priekšrocība šiem SIP paneļiem ir to spēja tikt apdarinātiem ar jebkādiem materiāliem. Arī iekšējā apdare var tikt veidota jebkāda. Šīs sienas var krāsot, apdarināt ar dēļiem, ģipškartonu, aplīmēt ar tapetēm. Pasūtītājam ir izvēles brīvība.