Konteineru māja, arhitekts Benjamin Garcia Saxe

Mājokļu tirgus stāvoklis pēdējo gadu laikā ir būtiski mainījies. Ir parādījušies jauni kritēriji, pēc kuriem patērētāji izvēlās sev izdevīgāko. Ļoti lielu ietekmi ir guvušas ekoloģiski draudzīgas mājas. Tādēļ arhitekti un celtnieki ir ieinteresēti apvienot videi draudzīgo faktoru ar mājokļu izturību un ekonomisko izdevīgumu. Šo iemeslu dēļ pēdējo gadu laikā liela uzmanība ir pievērsta metāla konteineru māju būvniecībai.

Metāla transporta konteineris zaudē savas funkcijas relatīvi īsā laika periodā. Kad tos vairs neizmanto jūras kravas pārvadājumiem, tie tiek sakrauti kaudzēs un pamesti ostās. Nevienam nav izdevīgi tos pārvest atpakaļ uz izgatavošanas vietu vai pārkausēt. Ir aprēķināts, ka aptuveni 11 miljoni pamestu, kaudzēs sakrautu metāla konteineru mētājas pa visu pasauli.

Ap 1980. gadu tika uzsākta konteineru māju projektēšana, kas atklāja sev daudz priekšrocību. Izmantojot vecus metāla konteinerus, tika radīti videi draudzīgi, ekonomiski, kompakti un izturīgi mājokļi ar savu unikālo dizainu.

Mūsdienu konteineru mājas dizains


Ātri paskrienot 20 gadiem, metāla konteineru mājokļa dizains iekaroja nišu celtniecības tirgū, kas sevī iekļāva mazas izmaksas. Kā rezultātā šie mājokļi tika piemēroti jebkādām vajadzībām. Sākot ar vienkāršākajām celtnēm, līdz par ofisiem un luksusa klases mājām. Pie nelielām celtniecības izmaksām, konteineri ir perfekts celtniecības materiāls, jo ietver sevī visas nepieciešamās īpašības: nav jāuztraucās par uguni, pelējumu un termītiem. Metāla konteineri kā celtniecības materiāls ir izturīgāki nekā kokmateriāli. Konteineru mājas ir izturīgākas vētru un zemestrīču laikā metāla karkasa dēļ.
Mobilitātes dēļ konteineru mājas var tikt iepriekš uzbūvētas un pārvestas uz nepieciešamo vietu vai arī tikt viegli uzbūvētas klātienē, kas ir ērti gan būvniekiem, gan patērētājiem. Laiks, kas nepieciešams, būvējot mājokli no metāla konteineriem, samazinās pat par 40 %, salīdzinot ar cita veida būvniecības risinājumiem. Zemās konteineru izmaksas un salīdzinoši īsais laiks, ko jāpavada, lai konteineris kļūtu par izmantojamu telpu, nodrošina efektīvu izmaksu struktūru.

Pasaules pieredze


2006. gadā holandiešu celtniecibas firma “Tempohousing” pabeidza savu vērienīgo projektu – tika uzbūvēts tajā laikā lielākais konteineru māju ciemats pasaulē. Tas deva iespēju izmitināt līdz pat 1000 studentu. Tādas firmas kā “Falcon Containers” pielāgo dizainus specifiskākām vajadzībām. Piemēram, šī firma būvē militārajām vajadzībām un apmācībām paredzētas ēkas. “GM” izmanto metāla konteineru mājas un ofisus, lai veicinātu pilsētu atjaunošanu vietās, kur dzīvo cilvēki ar zemākiem vidējiem ienākumiem.

Problēmas un risinājumi


Protams, ka arhitektu un celtnieku iztēle un centieni ir apbrīnas vērti. Tiek ieguldīts daudz darba, lai uzlabotu konteineru māju konstrukcijas un dizainus, bet nedrīkst aizmirst, ka vienmēr ir arī trūkumi. Kā jau zināms, konteineru galvenais mērķis ir pārvadāt produktus tālās distancēs. Lai konteinera saturs netiktu sabojāts, tas tiek pasargāts pret dažādiem insektiem un kaitēkļiem, un, lai novērstu dažādu sugu izplatīšanos pa citiem pasaules reģioniem, konteineru grīdas ir biezi noklātas ar pesticīdiem un fungicīdiem. Pašlaik nav standartizētas sistēmas, kā rīkoties ar toksiskiem materiāliem celtniecības procesā. Ir vienmēr jāievēro drošības noteikumi, strādājot ar konteineru grīdām. Konteineru mājās var rasties problēmas ar istabas temperatūru un mitrumu metāla karkasa dēļ, taču to ir viegli novērst ar kvalitatīviem izolācijas materiāliem.

Šīs problēmas ir tikai izaicinājums arhitektiem un celtniekiem. Tās viņus motivē atrast radošu pieeju šādu ēku dizainēšanā un projektēšanā atverot nišu ekoloģisku mājokļu būvniecībā. Konteineru mājas iekaro pasauli, mainot cilvēku konservatīvo domāšanu, atrodot interesantus risinājumus esošai problēmai, iekļaujot sevī otrreiz izmantojamus celtniecības materiālus, ilgtspējīgu lietderību, izmaksu efektivitāti un radošu atjautību.